Blog Standard
Zmiany w Polskim Ładzie skomplikowały system podatkowy zmuszając wielu przedsiębiorców do poszukiwania alternatywy dla dotychczasowego rodzaju opodatkowania i oskładkowania. Jednym z rozwiązań, które może okazać się optymalne w spółce z o.o. jest zobowiązanie wspólników do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki (art. 176 K.s.h.). Czym są powtarzające się świadczenia niepieniężne? Będą to świadczenia takie…
Ze względu na zbliżającą się datę obowiązkowego wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii zgodnie z przyjętym harmonogramem (termin upływa 17 grudnia 2021 r.), prace nad projektem ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa nabrały tempa. Ustawa o sygnalistach to wymóg dostosowujący polskie prawodawstwo do dyrektywy Unii Europejskiej z 2019 roku….
Od 1 stycznia 2021 r. weszły w życie zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym od 2021 roku. Czy programiści rozliczający się według ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą mogli skorzystać z ulgi IP BOX? Czym różni się ryczałt od pozostałych form opodatkowania? Podatnicy w przypadku wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych płacą podatek od przychodu, nie zaś od dochodu,…
Ulga IP BOX w pytaniach i odpowiedziach Co należy wiedzieć o uldze IP BOX? Jakie warunki należy spełnić? W artykule przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat tej preferencji podatkowej. 1. Czym jest IP BOX? Od stycznia 2019 r. wszyscy przedsiębiorcy, którzy uzyskują dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (kwalifikowanych IP), mogą je…
Programiści, prowadzący działalność badawczo-rozwojową mogą skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych z wytworzonych/ ulepszonych/ rozwijanych kwalifikowanych praw własności intelektualnej w wysokości 5% podatku PIT, po spełnieniu następujących warunków, takich jak: prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej; wytwarzanie/rozwijanie/ulepszanie kwalifikowanego IP w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej; prowadzenie odrębnej ewidencji zdarzeń gospodarczych obejmującej wszystkie operacje finansowe związane z dochodami z kwalifikowanych…
Podatek CIT dla spółek komandytowych. Ustawa skierowana do Senatu W dniu 28 października 2020 roku Sejm uchwalił ustawę zmieniającą ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, która to ustawa m.in. przewiduje, że...
Kancelaria prawna KOLMERS Legal z dumą informuje, że grono jej partnerów powiększyło się o dwie osoby - mec. Ilonę Świderską-Ćwik oraz mec. Mariusza Stanika. Partnerem zarządzającym został adwokat dr Mariusz Stanik, natomiast radca prawny Ilona Świderska-Ćwik została partnerem. Pokazuje to rosnącą rolę klientów korporacyjnych, których obsługą kieruje mec. Stanik oraz wzmocnienie działu doradztwa podatkowego, za...
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Problemy w stosowaniu nowych przepisów oraz kłopot z określeniem beneficjenta rzeczywistego. Utworzenie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (w skrócie CRBR) zostało uregulowane w ustawie z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej jako „Ustawa”). Ustawa została znowelizowana na skutek implementacji do polskiego porządku prawnego Dyrektywy Parlamentu…
Zgodnie z postanowieniami uchwalonej w dniu 31 marca 2020 r. tzw. „tarczy antykryzysowej” przedsiębiorca – pracodawca, którego dotknął spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 może zwrócić się o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem…
Z dnia na dzień pojawia się coraz więcej informacji o nowych przypadkach zarażania koronawirusem. Polski rząd decyduje się więc na wprowadzanie koniecznych rozwiązań i ograniczeń związanych z podróżowaniem, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W związku z powyższym przedsiębiorcy z sektora turystycznego muszą się liczyć ze znacznymi stratami finansowymi w ciągu najbliższych tygodni,...
KOLMERS Legal to nowoczesna kancelaria prawna, kierująca swe usługi głównie do przedsiębiorców. Naszą misją jest zabezpieczanie interesów naszych klientów poprzez praktyczne rozwiązania i kompleksową obsługę.