Prosta Spółka Akcyjna
Prosta spółka akcyjna to zupełnie nowy, nieznany dotąd polskiemu prawu rodzaj spółki prawa handlowego, wprowadzony do naszego porządku prawnego na mocy ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Pracę nad projektem prostej spółki akcyjnej trwały niemalże od początku kończącej się powoli kadencji Sejmu i Senatu. Śmiało można zatem powiedzieć, że pomysł narodził się dosyć dawno, jednak prace nad ostateczną koncepcją zajęły ustawodawcy sporo czasu. Prosta spółka akcyjna w ocenie projektodawców ma być remedium na bolączki początkujących przedsiębiorców, borykających się między innymi z problemami z płynnością finansową u progu swojej działalności. Brak konieczności posiadania przez spółkę majątku na etapie jej tworzenia, będzie z pewnością sporą atrakcją, ale z drugiej strony również ryzykiem dla potencjalnych wierzycieli PSA. Rozwiązania zastosowane przy nowej formie prawnej działalności mają kompleksowo ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcy – od momentu zawiązania spółki, aż po jej likwidację. Przepisy regulujące prostą spółkę akcyjną liczą 134 artykuły, a jej hybrydowa konstrukcja jest połączeniem elementów znanych ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, a także kilku nieznanych dotąd polskim przedsiębiorcom rozwiązań prawnych. Planowana data wejścia w życie przepisów o prostej spółce akcyjnej to 1 marca 2020 r. PSA to rodzaj spółki adresowany w głównej mierze do twórców start-upów, działających przeważnie w branżach nowych technologii. Spółka dedykowana startup’om, Prosta spółka akcyjna to element pakietu, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, o nazwie “100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców“.
Należy jednak podkreślić, że przepisy ją wprowadzające nie wyłączają wprost żadnej z możliwych rodzajów działalności gospodarczej, wskazanych w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Mimo wielu kontrowersji i negatywnych komentarzy pochodzących od przedstawicieli doktryny prawa i praktyków, zdecydowana większość przedsiębiorców odbiera wprowadzenie PSA z nadzieją. Prosta spółka akcyjna ma wypełnić lukę w polskim prawie spółek handlowych pomiędzy z ograniczoną odpowiedzialnością a spółką akcyjną. Czy stosowanie przepisów w praktyce spełni ich oczekiwania? Odpowiedź poznamy na pewno dopiero za jakiś czas.
Prosta Spółka Akcyjna - pobierz darmowy eBook
Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z eBookiem Prosta Spółka Akcyjna. Opracowanie zostało przygotowane w formie gotowej do pobrania.Ponieważ jako kancelaria specjalizujemy się w obsłudze prawnej startupów, a prawo spółek handlowych stanowi jeden z głównych obszarów naszej działalności – podzielenie się naszą wiedzą w tej tematyce Prostej Spółki Akcyjnej było dla nas bardziej niż oczywiste. Ideą prezentowanego omówienia, przygotowanego przez Kolmers Legal jest praktyczne przedstawienie różnic pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, a prostą spółką akcyjną, a także komentarz do najistotniejszych zapisów kodeksowych.
Zaznaczamy, że w treści publikacji nie opisujemy całościowo stanu faktycznego oraz prawnego związanego z tematem prostej spółki akcyjnej, nie świadczymy za pomocą niniejszego opracowania pomocy prawnej i nie ponosimy odpowiedzialności za możliwe konsekwencje jakichkolwiek działań podjętych w oparciu o dostarczone w nim informacje. W celu uzyskania pełnych informacji lub porady prawnej, prosimy o kontakt z prawnikiem.
Spodobał Ci się nasz eBook o Prostej Spółce Akcyjnej?
Pozostań z nami w kontakcie. Obserwuj nasz profil na LinkedIn lub polub nasz fanpage w serwisie Facebook i bądź na bieżąco!