Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych”

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych”

W dniu 27 listopada 2019 roku, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych”, organizowana przez Koło Naukowe Prawa Handlowego działające przy UKSW. Z wielką przyjemnością informujemy, że kancelaria Kolmers Legal została oficjalnym Patronem Konferencji. Jednocześnie serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych tematyką wydarzenia.

W dniu 4.7.2019 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja zmieniła prawie 300 artykułów KPC.

Ze względu na swoją obszerność i zakres ma ogromne znaczenie dla przebiegu postępowania cywilnego. Wprowadziła bowiem szereg rewolucyjnych rozwiązań, m.in.:

  • posiedzenia organizacyjne, na których będą tworzone plany rozprawy,
  • nowe obowiązki dla stron i pełnomocników procesowych (m.in. obligatoryjna odpowiedź na pozew, nowe wymogi pisma procesowego, obowiązkowy udział w posiedzeniu przygotowawczym),
  • regulacje ograniczające możliwość wnoszenia zarzutów potrącenia,
  • przywrócenie odrębnego postępowania gospodarczego dla przedsiębiorców
  • zmiany dotyczące gromadzenia materiału dowodowego,
  • istotne modyfikacje dotyczące środków zaskarżenia, a zwłaszcza zażalenia,
  • zmiany w zakresie wysokości opłat sądowych od pism procesowych.

Konferencja jest w całości poświęcona zaistniałym zmianom Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie postępowania w sprawach gospodarczych. Prelegenci, którzy wystąpią podczas Konferencji poruszą najważniejsze aspekty nowelizacji, wskażą na właściwą wykładnię nowych przepisów oraz wyjaśnią jak będą one funkcjonować w praktyce.

Podczas wydarzenia wystąpią m.in. Paweł Mroczkowski, Dyrektor Departamentu Legislacyjnego Prawa Cywilnego Ministerstwa Sprawiedliwości czy SSO Dariusz Dąbrowski – Wiceprezes ds. Gospodarczych Sądu Okręgowego w Warszawie.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny.
Miejsce: ul. Wóycickiego 1/3 Warszawa, budynek 21, Aula Schumana.

Harmonogram · środa, 27 listopada 2019

09:00
Rozpoczęcie rejestracji uczestników
10:00
Uroczyste rozpoczęcie konferencji
10:30
Otwarcie pierwszego panelu
12:30
Przerwa kawowa
13:00
Otwarcie drugiego panelu
15:00
Zakończenie drugiego panelu i otwarcie dyskusji

Wydarzenie ma na celu poszerzenie wiedzy studentów i wszystkich zainteresowanych gości na temat zmian w polskim prawie. Tworzy ona również miejsce do dyskusji dla praktyków i teoretyków prawa. W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy!

Mini-relacja z tego wydarzenia będzie dostępna na instagramowym profilu Kancelarii https://www.instagram.com/kolmerslegal/